Špedicija zajema različne storitve – katere? 

Kaj je špedicija in kakšne so naloge špediterja? 

Špedicija predstavlja pomembno dejavnost, ki se ukvarja z odpremo blaga, tako v nacionalnem kot tudi v mednarodnem okolju. V nadaljevanju vam bomo skušali čim bolj jasno orisati s čim se špediter, ki ga v angleščini poznamo pod izrazom »Freight forwarder« ukvarja, kakšne so njegove naloge, kaj predstavlja špedicijsko združenje FIATA, kdo lahko postane špediter, ter kaj SKD uvršča pod storitve špedicije. 

Kdaj govorimo o špediciji? 

Špedicija predstavlja specializirano dejavnosti organizacije odprave tovora in blaga v domačem ali mednarodnem okolju. Storitve špedicije se opravljajo na podlagi dvostranske pogodbe gospodarskega prava. Špedicijska pogodba je sklenjena takrat, ko naročnik izroči špediterju pisni nalog oz. tako imenovano dispozicijo, s katero se špediter zaveže k opravljanju dogovorjene storitve. 

Kakšne so naloge špediterja? 

Špediter izvaja različne naloge. Med najpomembnejšo zagotovo štejemo koordinacijo in organizacijo vseh dejavnosti, potrebnih za nemoteno gibanje tovora, vse od začetka odpreme do končne lokacije. Špediter je lahko podjetje ali oseba, ki za tuj račun vodi odpremo blaga in pošiljke prevoznikov. Špediter med drugim skrbi tudi za davčne postopke, carinjenje, ureditev zavarovanj ter vso ostalo dokumentacijo, potrebno za brezhiben prevoz tovora. 

Kakšna je razlika med zastopnikom in komisarjem? 

Špediter predstavlja zastopnika, kadar kot posrednik oz. agent posluje v imenu in za račun naročnika. Kadar pa špediter posluje v svojem imenu za komitenta, ga opredelimo kot komisarja. 

Združenje špediterskih organizacij 

FIATA je mednarodno združenje špediterskih organizacij. Gre za nevladno organizacijo, ki je bila ustanovljena leta 1926 na Dunaju, trenutno pa ima sedež v Genovi. Organizacija je nastala zaradi potrebe po sodelovanju med špedicijskimi storitvami različnih držav, ki delujejo na področju trgovinske logistike ali upravljanja dobavne verige. 

Delovanje organizacije omogoča izmenjavo več kot 40.000 špediterskih podjetij iz več kot 150 držav. FIATA skrbi za izmenjavo dobrih praks in izkušenj, digitalizacijo ključnih trgovinskih dokumentov ter spodbuja usposabljanje in trgovinske olajšave. Delovanje FIATA pa je prav tako tesno povezano s Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO), organizacijo Združenih narodov in drugimi mednarodnimi organizacijami.  

FIATA je prav zaradi mednarodne trgovine pripravila in uvedla enotne dokumente, ki omogočajo enostavno poslovanje špediterjev. Med enotne dokumente spadajo različna potrdila o špedicijskih storitvah, potrdila o prevozu posebnega blaga in tovorni listi za kombiniran transport. 

Kaj spada pod SKD dejavnost »Špedicija in druge spremljajoče prometne dejavnosti (52.290)« 

Podjetja, ki opravljajo špedicijo, morajo to jasno izkazati tudi z opredelitvijo svoje dejavnosti v AJPES. Med storitve špedicije spada odprema tovora, načrtovanje transportnih poslov, vodenje in posredovanje prevoznih dokumentov, dejavnosti zastopnikov in komisarjev špedicijskih storitev ter druge posredno povezane dejavnosti, kot so pakiranje, urejanje in kontrola. SURS pa med špedicijske storitve uvršča tudi storitve, ki povezane s kontrolo tovora, tehtanje tovora, izvajanje spremstev izrednih prevozov in arhiviranje prevoznih dobavnic. 

Pomembno pa je opozoriti, da med storitve špedicije ne spadajo kurirske storitve, zavarovanje prometnih sredstev, dejavnosti potovalnih agencij, organizacija potovanj in druge dejavnosti povezane s turizmom. 

Kdo lahko postane špediter? 

Za opravljanje špedicije je potrebna opravljena nacionalna poklicna kvalifikacija (NPK). NPK se lahko opravi znotraj določenih podjetij, na nekaterih medpodjetniških izobraževalnih centrih, šolah in na gospodarski zbornici. Delovno področje pa se lahko deli na organizacijo transporta, nadzor nad distribucijo, skrb za zavarovanje blaga in overjanje računov ter izpolnjevanje carinske dokumentacije ter vodenje komercialnih operativnih razgovorov za špedicijo. Kandidat, ki dokaže dovolj znanj, spretnosti in kompetenc, lahko začne opravljanje špedicijske storitve. 

Pomen odgovornega poslovanja 

Kot vsak poslovni subjekt mora tudi izvajalec špedicije ravnati odgovorno ter v skladu s širšimi načeli, med katera sodi tudi varstvo intelektualne lastnine, avtorske in sorodne pravice, požarna varnost in varstvo osebnih podatkov. 

Potrebujete storitve špedicije?

Hitro in zanesljo